Patronka szkoły - VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej

Patronka szkoły

Zofia Nałkowska

Kalendarium życia

• 1884 – 10 listopada w Warszawie na świat przychodzi Zofia Nałkowska, córka Anny z Szafranków i Wacława Nałkowskich.
  • 1891-1901 – Nauka pisarki na prywatnej pensji panny Hoene.
  • 1895 – Nałkowska buduje domek w Górkach.
  • 1904 – Wychodzi za mąż za Leona Rygiera, poetę i przenosi się do Górek.
  • 1906 – Wyjeżdża z pierwszym mężem do Kielc; pomaga mężowi w redagowaniu „Echa Kieleckiego” i zamieszcza na ich łamach artykuły. Udaje się w pierwszą podróż do Abbacji nad Adriatykiem.
  • 1907 – Bierze udział w krajowym zjeździe Kobiet Polskich; wygłasza referat „Uwagi o etycznych zadaniach ruchu kobiecego”. Odczyt w Nałęczowie i pobyt u Żeromskich. Po likwidacji „Echa Kieleckiego” wraca do Warszawy.
  • 1908 – Śmierć przyjaciela, rewolucjonisty i pisarza, Ludwika Licińskiego, którego portret utrwaliła w „Narcyzie”. W „Sfinksie” drukuje w odcinkach powieść „Rówieśnice”.
  • 1909 – Zofia staje obok ojca, jako świadek obrony w rozprawie sądu partyjnego przeciwko Stanisławowi Brzozowskiemu. Poznaje Edmunda Szlita, szwagra Brzozowskiego, z którym łączy ją wzajemne uczucie. Przenosi się do Krakowa.
  • 1910 – Nałkowska po raz pierwszy wyjeżdża do Włoch.
  • 1911- 29 stycznia umiera Wacław Nałkowski. Pisarka definitywnie rozstaje się z Leonem Rygierem, natomiast formalny rozwód następuje dopiero kilka lat później.
  • 1912 – Podróż do Drezna przez Pragę.
  • 1916 – Nałkowska poznaje Jana Gorzechowskiego, bojowca PPS.
  • 1918 – Zostaje kierowniczką działu literackiego w Wydziale Propagandy Zagranicznej Prezydium Rady Ministrów.
  • 1920 – Zostaje członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich. Pracuje w Biurze Propagandy Zagranicznej przy Prezydium Rządu.
  • 1922 – Zofia wychodzi za mąż za Jana Gorzechowskiego i przenosi się do Warszawy.