Wojewódzki Konkurs im. Zofii Nałkowskiej

Już po raz ósmy społeczność VIII LO serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa lubelskiego do udziału w interdyscyplinarnym konkursie poświęconym naszej patronce – Zofii Nałkowskiej. VIII Wojewódzki Konkurs im. Zofii Nałkowskiej odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin, pana Krzysztofa Żuka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty, pani Teresy Misiuk.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszenia dostępne są w linkach poniżej.

Patronat honorowy nad VIII Wojewódzkim Konkursem im. Zofii Nałkowskiej objął Lubelski Kurator Oświaty

Patronat honorowy nad VIII Wojewódzkim Konkursem im. Zofii Nałkowskiej objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

Społeczność naszej szkoły ma również swój wkład w upamiętnianiu postaci autorki „Granicy”. Od 2014 roku jesteśmy organizatorami Konkursu im. Zofii Nałkowskiej. To przedsięwzięcie, mające zasięg wojewódzki, angażuje społeczność szkoły w szereg działań, których celem jest wyeksponowanie i przypomnienie twórczości Zofii Nałkowskiej oraz promowanie uzdolnionej młodzieży z całej Lubelszczyzny. Konkurs odbywa się w kilku kategoriach: literackiej, recytatorskiej, historycznej, plastycznej, co pozwala uczniom o różnych pasjach i uzdolnieniach zaprezentować swoje talenty. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży i nauczycieli nie tylko z Lublina, ale także z dalszych zakątków naszego województwa. Finałowa gala jest zawsze okazją do spotkania i wymiany doświadczeń ludzi, którzy rozwijając siebie, inspirują się dorobkiem twórczym znakomitej polskiej pisarki. 

Zofia Nałkowska, patronka naszego liceum to niezwykła osobowość twórcza i niebanalna kobieta. Rozgłos zyskała już po publikacji pierwszych utworów, sukcesywnie stając się ikoną literatury polskiej okresu dwudziestolecia i czasów powojennych. Dwukrotnie uhonorowana została Państwową Nagrodą Literacką a także Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury. Po śmierci pisarki, decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej, jeden z kraterów na Wenus został nazwany jej nazwiskiem.